M?SURI PENTRU DEPISTAREA ?I COMBATEREA PESTEI PORCINE AFRICANE

- s? de?in? numai porcine identificate, respectiv s? solicite medicului veterinar identificarea porcilor;

- s? anun?e medicului veterinar de liber? practic? orice caz de mboln?vire sau mortalitate la specia porcin?;

- achizi?ionarea de carne ?i produse din carne doar din unit??i autorizate / nregistrate sanitar veterinar - nu din t?ieri clandestine;

- s? men?in? porcii n incinta ad?posturilor /cur?ilor;

- s? nu administreze n hrana porcilor resturi alimentare de origine animal?;

- interzicerea cre?terii porcilor n stare de libertate, pe p??une, n p?duri sau pe gropile de gunoi ale localit??ilor;

- Se suspenda - pe o perioada nelimitata - organizarea de trguri , aglomer?ri de animale, expozi?ii, transporturi de animale (neautorizate) sau orice alte evenimente care implic? mi?carea animalelor.

Componentei Unitatilor Locale de Sprijin, avand ca scop luarea masurilor ce se impun cu privire la evolutia pestei porcine africane la nivelul comunei Vorniceni, Unitatea Locala de Sprijin va fi compusa din:

Nr. Ctr.

Sef post politie - membru

Ifrim Mihaita

Medic veterinar zonal - membru

• MATERIAL INFORMATIV PRIVIND PESTA PORCINA AFRICANA-PENTRU CRESCATORII DE ANIMALE

VIZUALIZEAZA