Prima pagina

REABILITARE GRADINI?? VORNICENI

Autorit??ile locale, n frunte cu domnul primar Toader Leampar, au dovedit c?, atunci cnd se dore?te cu adev?rat crearea unor condi?ii civilizate pentru buna desfasurare a procesului instructiv-educativ, se pot realiza lucruri cu care comunitatea locala se poate mndri ast?zi ?i chiar n viitor.

Astfel,in vara anului trecut a nceput derularea proiectului Reabilitare gr?dini?? Vorniceni. Lucr?rile s-au desfa?urat n mare parte ntr-un ritm destul de alert,dar din cauza unor situa?ii care au avut un v?dit caracter obiectiv,recep?ia a fost ntrziat?.

Odat? cu nceperea cursurilor n 11 ianuarie 2017,beneficiarii direc?i ai acetei investi?ii,pre?colariiGr?dini?ei nr.1 Vorniceni ?i-au nceput activitatea n localul reabilitat.

Urmare a derul?rii acestui proiect de reabilitare,putem afirma c? sunt ndeplinite cele mai bune condi?ii pentru desf??urarea procesului instructiv-educativ a copiilor din cadrul gr?dini?ei ?i condi?ii optime pentru cadrele didactice care se ocup? de instruirea acestor copii pre?colari.

Ast?zi 11 ianuarie a avut loc ?i o slujb? de sfin?ire a acestui local,la care au participat reprezentan?ii primariei,a ?colii,cadre didactice,p?rin?i ai copiilor ?i nu n cele din urm?,copiii pre?colari.

Astfel,din partea Primariei,au fost prezen?i la eveniment domnul primar Toader Leamp?r,domnul viceprimar Irimia Gheorghe,domnul Ioan Istrate consilier al primarului ?i doamna Jijie Maria.

Din partea ?colii Gimnaziale Nr.1 a fost prezent? domni?oara Honciuc Karmen Brindu?a directoarea unit??ii,doamna Slabu Geta ?i doamna Iftodie Doina-profesori pentru v???mntul pre?colar ,doamna profesoar? Volari Adriana ?i domnul Mihai Irimia.

Slujba de sfin?ire a fost oficiat? de preot Constantin Ioan, alaturi de domnul profesor religie Corolea Marian.

n cele ce urmeaz? v? red?m cteva aspecte din timpul ceremoniei de ast?zi ?i din interiorul localului.